Almanya’dan sonrasında bir Avrupa ülkesi daha işçi arıyor!

İş dünyası haricinde mahalli yönetimler de istihdam açığının kapatılması için hükümetin lüzumlu önlemleri alması talebinde bulunmuş oldu
Gerek hususi, gerek kamu sektöründeki giderilemeyen istihdam açığının “kriz noktasına” ulaşmış olduğu saptamasında bulunan iş dünyası ve mahalli yönetimler, istihdam ile ilgili kuralların gevşetilerek daha çok yabancı işçiye ülkenin kapılarını açması icap ettiğini bildirdi.
Iktisat haberleri veren “Finans” adlı medya kuruluşunun haberine nazaran Danimarka Belediyeler Birliği ve Danimarka Sanayiciler Birliği, parlamentoya yapmış olduğu ortak çağrıda daha çok istihdamın güvence altına alınması için ulusal uzlaşıya gidilmesini istedi.
Danimarka Belediyeler Birliği Başkanı Martin Damm, Ritzau haber ajansına yapmış olduğu açıklamada, “Parlamentodaki partiler, seçmenlere karşı dürüst olsunlar. Kamu sektörünün insanlara vereceği hizmet için daha çok ne yapmaları icap ettiğini düşünsünler. Siyasal partiler, hususi şirketlerin gelişme ve refahı sağlamaları için gereksinim duyduğu, belediyelerin ise insanların beklediği hizmetleri sunacak ekibe ve ekonomiye haiz olması için lüzumlu iş enerjisini bulmaları gerekir.” dedi. Danimarka Belediyeler Birliği’ne nazaran belediyelerin artan çocuk ve yaşlı insan sayısı yüzünden 2030 yılına kadar 44 bin ilave ekibe ihtiyacı bulunuyor.
Mahalli yönetimlerde kadro sıkıntısı yüzünden hükümet son olarak yaşlı yurtlarındaki temizlik işçilerini sayısını düşürmüştü.
Danimarkalı işverenler ise işçi bulmakta güçlük çektiklerini belirterek, acil olarak 38 bin yeni kadro için çalışan bulunmasını istiyor.
Danimarka Sanayiciler Birliği Direktörü Lars Sandahl Sørensen basına yapmış olduğu açıklamada hususi sektörün gereksinim duyduğu çalışanın yurt dışından getirilmesini istediklerini belirterek, “Fazlaca daha çok yabancı işçiye ihtiyacımız var. Bu ucuz işgücü elde etme meselesi değil. Bir tek lüzumlu gereksinim duyduğumuz çalışanlara haiz olmak istiyoruz. Yeşil dönüşüm mevzusunda hayata geçirmeye karar verdiğimiz, sıhhat ve refah mevzusunda yapmak istediğimiz şeyleri çalışanlar olmadan gerçekleştiremeyiz.” dedi. 
Emek verme Bakanı Peter Hummelgaard, hükümetin yurt dışından işçi getirilmesi konusunu, yaz tatili öncesi benimsediğini belirtti sadece ne tür adımlar atılacağı konusunu ise açıklık getirmedi.

Son Dakika Haberler