Avrupa Hareketlilik Haftası’nda Türkiye’den kentsel hareketlilik farkındalığına üstün dereceli katkı

19.09.2022 19:29 Son Güncelleme: 19.09.2022 19:29 Türkiye’de vatandaşlar akıllı ve çevreci ulaşım alternatiflerini kullanma mevzusunda davranış değişikliğine açık olduklarını gösteriyorlar. Bu aşamada mahalli yönetimlerin elektrikli otobüs, elektrikli bisiklet, metro, tramvay şeklinde toplu yatırımları daha mühim hale geliyor. Sürdürülebilir şehir alanları için güvenli bisiklet yolları yapmak, çevreci, temiz, akıllı ulaşım araçlarına yönelmek de tehlikeli sonuç mevzular içinde içeriyor.
NEFES ALINABİLİR SOKAKLAR İÇİN FARKINDALIK
Avrupa Hareketlilik Haftası, her yıl değişik bir tema ve çarpıcı söz çevresinde tasarlanıyor. Bu senenin teması “Şehrini Kucakla”, sloganı ise “Çeşitlendir ve Devam Et”. Bu kapsamda bireylerin iş yerlerine, okullarına yürüyerek ya da metro ve tramvay şeklinde toplu ulaşım araçlarını kullanarak gitmeleri özendiriliyor. Avrupa Hareketlilik Haftası’nda bu yönde davranış değişimleri gerçekleştirmeleri hedefleniyor. Temel hedef küresel emisyonların ve karbon ayak izinin azalmasına katkı sağlamak, gelecek nesiller için fazlaca daha temiz bir çevre, nefes alınabilir, sokaklarında rahatça yürünebilir, yaşanabilir, çalışılabilir kentsel alanlar oluşturmak.

YEDİNCİ CADDEYE PEDALLADILAR
Ankara’da da oldukça yoğun bir program gerçekleştirildi. Avrupa Hareketlilik Haftası’nda, Başkent’te Bahçelievler 7. Cadde motorlu vasıta trafiğine kapatıldı, sokaklar Ankaralıların oldu. Her yıl 16-22 Eylül tarihleri içinde sürdürülebilir kentsel hareketliliği teşvik etmek amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda, Ankaralılar ilkin karbon sıfır, temiz, çevreci ve yüzde 100 elektrikli otobüs ile Çankaya’dan Kızılay’a geldiler.
‘BÜYÜK ANKARA BİSİKLET TURU’NUN STARTINI VERDİ
Peşinden Ankaralılar startını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı’nın verdiği ve Fransa Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro’nun da katılmış olduğu Büyük Ankara Bisiklet Turu’nda Kızılay’dan Bahçelievler 7. Caddeye kadar bisiklet sürmenin keyfini yaşadılar. Ankaralılar, GMK Bulvarı, Dögol Caddesi, Beşevler Kavşağı, Fevzi Çakmak Caddesi, Anıtpark, Akdeniz Caddesi ve Aşkabat Caddesi güzergâhını izleyerek bisiklet turunu tamamladılar.

ANKARA’DA ‘HAREKET’ TEMALI PANELLER, SÖYLEŞİLER, EĞİTİMLER
Trafiğe kapatılan Bahçelievler 7. Caddede gün boyu konserler, yoga etkinliği, dans etkinlikleri ve DJ performansı şeklinde birçok farkındalık etkinliği de gerçekleştirildi. Ankara’nın pek fazlaca ilçesinde de söyleşiler, paneller, eğitimler düzenlendi.
Bu kapsamda, “Benim Tercihim Bisiklet” temalı söyleşi, “Hanımefendiler İçin Bisiklet Sürüş Eğitimi”, “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Nedir?” temalı açık oturum, Eryaman Bisiklet Yolu’nda Elektrikli Bisiklet Sürüşü, İşe Bisikletle Gidiyorum Toplumsal Medya Kampanyası ve Bisiklet Kampüsü’nde Bisiklet Oyunları ve Yön Bulma etkinlikleri yapılmış oldu.

CEZA’NIN ANITPARK KONSERİNDE HAREKET VE MÜZİK BİR ARADA
Müzik, dans, hareket… Şehirlilerin en vazgeçilmezi, yerinde duramayanların, “Şehrini Kucak”layanların gıdası… Avrupa Hareketlilik Haftası’nda müziğin adresi ritimleriyle kendisine fanatik bırakan meşhur rap şarkıcısı Ceza’nın Anıtpark’taki parasız halk konseri oldu. Ankaralılar, gündüz bisiklet, yürüyüş etkinliklerinde hareketlerini artırırken akşam da yerlerinde durmadılar, Ceza’nın ritimleriyle coştular, hareketli bir Pazar günü yaşadılar.
KAYSERİ’DE BÜYÜKELÇİ TRAMVAY İLE SEYAHAT ETTİ
Türkiye’nin pek fazlaca kentinde olduğu şeklinde Kayseri’de de Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında etkinlikler gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kayseri Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Büyükelçi ve beraberindeki kurul Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden toplu ulaşımın en iyi alternatiflerinden, Avrupa Hareketlilik Haftası temasına uygun olarak giydirilen tramvayı kullanarak Cumhuriyet Meydanı’na ulaşım sağladılar.

HAREKETLİ BİR PROGRAM İZMİRLİLERİ BEKLİYOR
İklim hedeflerine uyum, dijitalleşme, esneklik şeklinde başlıklarda trendleri yakalayan bir kent olarak tanımlanan İzmir’de de Avrupa Hareketlilik Haftasını ‘hareketli’ bir program ile kutlanacak. İzmir’de 22 Eylül Perşembe günü “Otomobilsiz Şehir Günü” etkinliği gerçekleştirilecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İzmir’de düzenlenecek Otomobilsiz Şehir Günü’ne katılım gösterecek.
GAZİOSMANPAŞA BULVARI TRAFİĞE KAPATILACAK, BİSİM’LER ÜCRETSİZ
İzmir’de dokuzuncusu gerçekleştirilecek Otomobilsiz Şehir Günü’nde Gaziosmanpaşa Bulvarı trafiğe kapatılacak. Gaziosmanpaşa Bulvarı çocuk yogasından zumbaya, en yavaş bisiklet turnuvasından tay-tay bisiklet turnuvasına kadar gün boyu sürecek etkinliklerin adresi olacak. Otomobilsiz Şehir Günü’nde BİSİM bisikletleri ise parasız hizmet verecek.

İZMİR SUMP “KENTSEL HAREKETLİLİK PLANI” PROJE AÇILIŞI YAPILACAK
Aynı gün Avrupa Birliği tarafınca finanse edilen Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı (SUMP) Proje’sinin açılış etkinliği yapılacak. İzmir’in Avrupa Birliği hibesi ile yürüttüğü iklim ve enerji politikalarını ilgilendiren 4 projesi bir Açıkhava Tv programı ile ekranlara gelecek. Programa Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer katılım gösterecekler.

“KENTSEL HAREKETLİLİK VE LİMAN ŞEHİRLERİ” ÇALIŞTAYI İZMİR’DE
Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Türk şehirlerinde hareketliliğin karbondan arındırılmasını tartışan bir takım çalıştayın ilki İzmir’de gerçekleştirilecek. Bu kapsamda 23 Eylül Cuma günü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Dünya Bankası tarafınca düzenlenen “Kentsel Hareketlilik ve Liman Şehirleri” çalıştayında açış hitabı gerçekleştirecek. Bu hususi etkinliğin teması ‘Kent Limanları’ olacak.
Detaylı Informasyon için tıklayınız
İLANDIR

Son Dakika Haberler