Bakan Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması: Türkiye ittifaka en büyük katkı elde eden ülkelerden biri

24.09.2022 00:39 Haber Deposu: İHA Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu’na katılmak için geldiği ABD’nin New York kentinde temaslarına devam ediyor. Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin New York kentinde Dış İlişkiler Konseyi tarafınca düzenlenen Türk-Amerikan ilişkileri temalı görüşmede konuştu.
Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin değişkin bir coğrafyaya haiz bulunduğunu söyleyerek, “Ortadoğu, Karadeniz, Kafkaslar, Balkanlar, Rusya, Ukrayna, Libya, Suriye, Irak, Afganistan, Afrika yakınımızda bulunuyor. Türkiye tüm bu mühim dış siyaset dosyalarında baş erkek oyuncu durumunda. Çatışmaların yüzde 60’ı çevremizdeki bölgelerde yaşanıyor. Bunun yanında göç, enerji güvenliği, besin güvenliği ve terörizm şeklinde öteki küresel sorunlarla mücadelede direkt yer alıyoruz. Bu çatışmaların istikrarımız ve refahımız üstündeki etkilerini en aza indirmek için ön alımlı bir dış siyaset izlememiz gerekiyor. Sonuçta Türkiye küresel pazarlarla bütünleşmiş bir piyasa ekonomisi ve her türlü çatışmanın direkt bizim üzerimizde bir tesiri var. Bundan dolayı Ukrayna, Rusya, Afganistan, Libya, Suriye, Balkanlar ya da Orta Asya’daki mevzularda etken olmamız bizim için bir tercih değil, stratejik bir gerekliliktir. Bu aktivizm bir çok durumda çatışma çözme amaçlarına hizmet eder. BM Türkiye arabuluculuğunda akdedilen İstanbul Tahıl Koridoru Anlaşması ya da Balkanlar yada Libya’daki çabalarımız bunun son örnekleri” ifadelerini kullandı. “Türkiye kuvvetli bir NATO müttefiki ve ittifaka en büyük katkı elde eden ülkelerden biri”
Çavuşoğlu, bazı ülkelerin bu durumu bir meydan okumak olarak gördüğünü belirterek, “Bazı AB üyeleri Türkiye’yi Balkanlarda Rusya ve Çin ile beraber rakip olarak görüyor. Türkiye’nin bölgede Avrupa ve Atlantik entegrasyonunun önde gelen destekçileri içinde yer almasına karşın bu şekilde bir durumla karşı karşıyayız. Bu yaklaşımda açık bir vizyon eksikliği var. Dar çıkarlar sebebiyle ön yargılar devreye giriyor. Bu istikrarsız ortamda rakip aktörlerle ilişkilerimiz devreye giriyor. Türkiye kuvvetli bir NATO müttefiki ve ittifaka en büyük katkı elde eden ülkelerden biri. Sadece eleştiri mevzularda çeşitli aktörlerle konuşabilmemiz gerekiyor. Bölgemizde değişen dinamiklere ayak uydurmaya çalışıyoruz. İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır ve Ermenistan ile normalleşme süreçlerimiz bunun örnekleri” dedi.
“ABD’nin ulusal güvenlik kaygılarımıza saygı göstermesini bekliyoruz”
Türkiye- ABD ilişkilerinin önemine değinen Çavuşoğlu, “Türkiye- ABD dış politikasının öncelikli alanlarının çoğunda kilit oyuncular içinde içeriyor. İlişkilerimiz hiçbir vakit kolay olmadı. Sadece ilişkilerimiz sağlam bir temel üstüne inşa edilmiş durumda. Hepinizin bilmiş olduğu suretiyle üç temel konudaki farklılıklar ilişkimize zarar veriyor. Bunlar; ABD’nin PKK, PYD, YPG terör örgütlerine desteği, ABD topraklarındaki FETÖ varlığı ve CAATSA yaptırımları. Tüm bu mevzular bizim için ulusal güvenlik meseleleri. Bir bağlaşık olarak ABD’nin ulusal güvenlik kaygılarımıza saygı göstermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Son Dakika Haberler