HPV aşısı nedir, yan tesirleri var mı? HPV aşısı yararları neler?

02.08.2022 16:25 Son Güncelleme: 02.08.2022 16:26 HPV aşısı dünya genelinde birçok ülkede uygulanmaya devam ediyor. Rahim ağzı kanserini önlemede etkili bir yöntem olan aşı hem de HPV enfeksiyonlarından da koruyor. Sadece aşının bu hastalıklara yakalanmadan vurulması gerekiyor. Dolayısıyla aşı tedavi edici değil önleyici bir uygulama.
HPV Aşısı Nedir?
HPV aşısı, cinsel yollarla bulaşan bir enfeksiyon olup insan papilloma virüsüne doğrusu HPV’ye karşı uzun senelerden beri uygulanan bir korunma metodudur. HPV virüsü; penis, makat, vulva ya da gırtlak kanserine niçin olabilen öteki çeşitleri de vardır. HPV aşısı, tüm bu HPV virüsü çeşitlerine karşı korunmaya destek olur. Hem erkekler hem de bayanlar için uygulanan bu aşı ile birlikte rahim ağzı kanseri ve HPV enfeksiyonları dünya genelinde oldukça mühim seviyede azalmıştır. HPV aşısının koruyucu bulunduğunu belirtmek önemlidir. Bu aşı tedavi edici değildir. Bununla beraber HPV enfeksiyonu bulunuyorsa, HPV aşısı tedavi edemez. Fakat kişiyi başka HPV çeşitlerinden koruyabilir. Ortalama olarak 200 değişik HPV türünün pek bir çok ciddi problemlere niçin olmazken, kimisi rahim ağzı, penis, anüs, vulva, gırtlak kanserine ve genital siğillere sebep olmaktadır.
HPV aşısı, kansere sebep olabilecek tüm HPV çeşitlerine karşı tam anlamıyla koruma sağlamaz. Bu yüzden rahim ağzı kanserine niçin olacak herhangi bir hücre değişikliğini bulabilmek adına PAP smear testi yaptırmak oldukça önemlidir. PAP smear testleri, serviks kanserinin tanısı ve kanserin önlenmesi adına oldukça mühim bir tarama metodudur.
HPV Ne Süre Yapılmalı?
 HPV aşısı, rutin şekilde 11 ile 12 yaşlarındaki adam ve kız evlatları adına tavsiye edilmektedir. Fakat 9 yaşından 45 yaşına kadar her insanın aşı olabileceği belirtilebilir.
HPV aşısı, 26 yaşına dek her insana tavsiye edilmektedir. Daha genç yaşlarda aşının yapılması, aşıya cevap oranını yükseltmektedir. İleri yaşlara bakılırsa daha iyi olsa da 27 ile 45 yaş arası hemen hemen aşılanmayan kişiler aşının tesiri ve yararları hakkında hekimlerine danışabilirler.
 HPV Aşısının Yan Tesiri Var mı?
HPV aşısının malum ciddi yan tesirleri yoktur. Sadece bazı yan etkilerinin aşağıdaki benzer biçimde sıralanacağını belirtmek de mümkün olacaktır;
 – Baş ağrısı,
 – Mide bulantısı,
 – Bayılma,
 – Baş dönmesi ( gençlerde oldukça sık görülür),
 – İğnenin yapılmış olduğu yerde geçici ağrı, şişlik ya da kızarma olarak sıralanabilir.
 HPV Aşısını Kimler Yaptırmamalıdır?
HPV aşısının yapılmaması ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır. Bunlar;
 – Hamile bayanlar,
 – Aşının içermiş olduğu herhangi bir maddeye ya da latekse karşı alerjisi olan kişiler,
 – Orta ya da ağır derecedeki hasta bireyler aşıyı yapmamalıdır.
HPV nedir, korunma yolları nedir?
 HPV Aşısı Iyi mi Uygulanır?
HPV aşısı, kolun üst kısmına ve kas içine enjekte edilmektedir. Bu aşı, cilt altına ya da damar içine uygulanmamaktadır. Kaç doz aşının yapılacağına ise hekimin ferdin yaşına bakılırsa karar verdiğini belirtmek mühim olacaktır.
HPV’den korunmak için bunlara dikkat
 

Son Dakika Haberler