Muharrem ayında hangi gün oruç tutulur? 2022 Muharrem ayı 10.gün orucu bilgileri!

05.08.2022 15:11 Son Güncelleme: 05.08.2022 15:15 Hicri takvime bakılırsa senenin ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayı ile ilgili detaylar araştırma mevzusu olmaya devam ediyor. Diyanet İşleri tarafınca piyasaya sürülen dini günler takvimine bakılırsa Muharrem ayı Temmuz ayının sonunda başlamış olacak. Bu ay Muharrem ayı orucu ve aşure yapımı ile mühim bir yere haizdir. Bugün bununla birlikte Hicri senenin ilk günüdür.  Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. 
AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?
2022 yılı Muharrem ayı başlangıcı Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takviminde yayımlandı. Muharrem ayının onuncu günü olarak kabul edilen Aşure günü bu yıl 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe denk geliyor. MUHARREM AYINDA ORUÇ TUTULUR MU?
Kutsal gün ve gecelerde farz, vacip hükmünde bağlayıcı hususi bir yakarma şekli yoktur. Sahih kaynaklarda Muharrem ayına hususi bir nafile namazın olduğuna dair herhangi bir rivayet mevcut değildir. Sadece Hz. Muhammed (s.a.v.) 10 Muharrem’de birkaç kere oruç tutmuş, Müslümanlara da tutmalarını tavsiye etmiştir.
İbn Abbas r.a. ise bu mevzuyu şu şekilde ifade etmiştir:
Rasulullah s.a.v. Medine’ye erişince Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını görmüş oldu ve onlara bu tuttuğunuz oruç nedir, diye sordu. Dediler ki:
“Bu hayırlı bir gündür. Tanrı o günde Firavun’u ve adamlarını suda boğdu, İsrailoğulları’nı düşmanlarından kurtardı. Hz. Musa a.s. da (şükür ifadesi olarak) o gün oruç tuttu. Ikimiz de Tanrı’a şükretmek için bu orucu tutuyoruz”
“Ben Musa’ya sizden daha yakınım, buyurarak o gün oruç tuttu ve Müslümanlara da tutmalarını söylemiş oldu”. (Buharî, Savm, 69, Enbiyâ, 22)
Rasulullah (s.a.v.) Ramazan orucunun farz kılınmasıyla bu orucu isteğe bırakmış, ek olarak Muharrem’in bir tek 10’unda değil, Yahudilerle aynı olmaması için bigün öncesine ya da sonrasına bir günlük oruç daha eklendikten sonra tutulmasını tavsiye etmiştir. (Buharî, Savm, 69)
Muharrem ayı içinde oruç tutmak müstehabtır. Bu ayın başlangıcında, sonunda yada ortasında kısaca 13, 14, 15’inci günlerinde ya da 9, 10 yada 10 ve 11’inci günlerinde oruç tutulabilir.
Resûl-i Ekrem (s.a.s.) şu şekilde buyurmuşlardır: “Ramazan orucu haricinde en faziletli oruç, Tanrı’ın ayı Muharremde tutulan oruçtur. Farzlar haricinde en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202-203; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Salât, 212; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl, 6)
Muharrem ayının onuncu gününe de, âşûrâ günü denmektedir. Resûlullah (s.a.s.), “Âşûrâ günü orucunun önceki senenin (ufak) günahlarına keffâret olacağını ümit ederim.” (Tirmizî, Savm, 48) buyurarak, ümmetine bu günde oruç tutmayı tavsiye etmişlerdir. Âşûrâ günü oruç tutmakla ilgili olarak İbn Abbâs (r.a.) şu şekilde konu alıyor:
“Resûlullah (s.a.s.) Medine’ye erişince, Yahûdilerin âşûre günü oruç tuttuklarını görmüş oldu. Onlara, ‘Bu da ne (niçin oruç tutuyorsunuz)?’ diye sordu. ‘Bu, salih (hayırlı) bir gündür. Tanrı, o günde İsrâiloğullarını düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Mûsâ o gün oruç tuttu.’ dediler. Resûlullah (s.a.s.) da, ‘Ben Mûsâ’ya sizden daha yakınım’ buyurup o gün oruç tuttu ve müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti.” (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm 127; Ebû Dâvûd, Savm, 65)
Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde Yahûdiler bir tek Muharrem ayının 10. (âşûrâ) gününde oruç tuttuklarından, onlarınkine benzememesi için öncesine yada sonuna bigün ilave edilerek oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Bazı rivayetlerde ise bir öncesine ve bir sonrasına ilave ederek üç gün oruç tutulmasını tavsiye etmiştir (Müttekî, Kenzü’l-ummâl, VIII, 570). Bu yüzden âşûrâ günü oruç tutulurken mühim olan âşûrâ gününü yalnız tutmamaktır. Bundan önceki yada sonraki günü ilaveyle iki gün oruç tutulabileceği benzer biçimde her ikisini de ilave ederek üç gün de tutulabilir.
Muharrem ayı mesajları, sözleri 2022! Resimli, dualı, anlamlı Hicri Yılbaşı ile ilgili kutlama sözleri!
Muharrem ayında çekilecek tesbihler ve zikirler: Muharrem ayı duaları ve ibadetleri neler?

Son Dakika Haberler