Putin’den net ileti: Nükleer savaşın galibi olmaz

01.08.2022 20:45 Haber Deposu: İHA Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın 5 yılda bir düzenlenen ve bu yıl 10’ncusu meydana getirilen Gözden Geçirme Konferansı’na mektup gönderen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mühim mesajlar verdi. Anlaşmanın önemine değinen Putin, “Yarım yüzyıldan fazla bir süredir antak kalma, internasyonal güvenlik ve stratejik istikrar sisteminin kilit unsurlarından biri haline geldi. Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, silahsızlanma ve atom enerjisinin barışçıl kullanımı alanlarında öngördüğü yükümlülükler, hem nükleer hem de nükleer olmayan ülkelerin çıkarlarını tam olarak karşılamaktadır” dedi.
“Nükleer savaşın galibi olması imkansız”
Anlaşmanın taraflarından olan ABD’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirdiklerinden bahseden Putin, “Anlaşmaya taraf bir devlet ve onun tevdi kuruluşlarından biri olarak Rusya, antak kalma şartlarını ve ruhunu tutarlı bir halde takip etmektedir. Silahların azaltılması ve sınırlandırılmasına ilişkin ABD ile olan ikili anlaşmalar çerçevesindeki yükümlülüklerimiz eksiksiz olarak yerine getirilmiştir” ifadelerini kullandı. Nükleer bir savaşı kimsenin kazanamayacağını dile getiren Putin, “Nükleer savaşın galibi olması imkansız ve hiçbir vakit nükleer harp açılmamalı. Biz, internasyonal toplumun tüm üyeleri için eşit ve bölünmez güvenlikten yanayız” ifadelerini kullandı.
“Tüm ülkelerin herhangi bir ek şart olmaksızın barışçıl nükleer enerjiye erişim hakkına haiz olması gerektiğine inanıyoruz”
Anlaşmayı önemsediklerini ve nükleer çerçevede tecrübelerini ortaklarıyla paylaşabileceklerini aktaran Putin, “Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) güvenlik önlemleri sistemine anlaşmanın bir doğrulama mekanizması olarak büyük ehemmiyet veriyoruz ve bunun nesnel, politikadan arındırılmış ve teknik olarak gerekçeli uygulanmasını sağlamanın son aşama mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Gerekliliklerine uyan tüm ülkelerin herhangi bir ek şart olmaksızın barışçıl nükleer enerjiye erişim hakkına haiz olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
Rusya’nın nükleer enerji alanındaki tecrübelerini ortaklarıyla paylaşmaya hazır bulunduğunu ifade eden Putin, “Konferansın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na taraf olan tüm devletlerin yükümlülüklerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya hazır olduklarını tekrardan teyit edeceğini, nükleer silahların yayılmasını önleme rejiminin güçlendirilmesine ve dünyada sulh, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına mühim bir katkı sağlayacağını umuyoruz” dedi.
 

Son Dakika Haberler