Şimşek telefonu çeker mi? Gök gürlemesi niçin olur? Kar yağarken gök gürler mi? Kar yağarken gökgürültülü şimşek çakmasının sebebi nedir?

10.07.2022 01:08 Son Güncelleme: 10.07.2022 01:09 İstanbul’da ve Marmara Bölgesinde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Kar yağarken gök gürültüsü duyan vatandaşlar araştırmalar hayata geçirmeye başladı. Kar yağarken gök gürültüsü niçin olur? Kar yağarken gök gürültüsü çoğu zaman kıyı bölgelerde yaşanmaktadır. Şu sebeple denizin üstündeki hava soğuktur. Sıcak deniz üstünden buharlaşan hava üstündeki soğuk hava içinde hızla yükselmesi ile bulut içinde minik dolu taneleri oluşuyor. Bu doluların bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçmesi ile gök gürültüsü oluşuyor.
Kar yağarken şimşek niçin çakar? Her kar yağdığında gök gürültüsü ya da şimşek vakası gerçekleşmez. Kar yağarken gök gürültüsü vakası çoğu zaman denize kıyısı olan bölgelerde yaşanır. Bu durum için deniz üstünde aşırı soğuk havanın olması gerekir.  Meteoroloji Uzmanı Melik Ahmet Taştan mevzuyla ilgili ”Sıcak deniz üstünden buharlaşan hava üstündeki soğuk hava içinde hızla yükseliyor.  Yükselen hava bulut içinde minik dolu tanelerine dönüşüyor. Bu dolular bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçince gök gürültüsü oluşturuyor. Ara sıra karasal bölgelerde de kar yağışı esnasında bu sesler duyulabilir.” dedi. 

Son Dakika Haberler